top of page
Tora - okladka. reklamajpeg.jpeg

Tora. Rozmowa o pierwszych pięciu księgach Biblii

Książka przygotowana przez SIB, wydana przez wydawnictwo Vocatio, z myślą o wszystkich osobach, które chcą poznać Biblię lub pogłębić swoją znajomość biblijnych tekstów, zwłaszcza z jej pierwszych jakże ciekawych, ale i kontrowersyjnych ksiąg. Z wybitnym biblistą prof. dr. hab. Marcinem Majewskim o tekstach Tory rozmawia Paweł Biedziak. Obaj autorzy są związani z SIB.

Promocyjny fragment książki 

 

Książka do nabycia u wydawcy Vocatio oraz w księgarniach internetowych np.:

Bonito

Tania książka

Znak

Empik

 

Tora Majewski
Biblia-EIB-SNPD-srednia-braz-—-Logo.jpeg

Biblia przekład dosłowny 

 

Przekład dosłowny ksiąg biblijnych został dokonany przez dr. Piotra Zarembę.  Autor przekładu jest wybitnym znawcą języków biblijnych, teologiem i egzegetą, wykładowcą wielu uczelni, w tym także SIB.

Tłumaczenie dosłowne dr. Zaremby SIB poleca swoim studentom do pracy nad tekstami biblijnymi. 

Biblię można nabyć np. w księgarni internetowej wydawnictwa EIB

albo w Bogulandii.pl

 
Zrzut ekranu 2022-11-6 o 15.41.34.png

Seria słowników Stronga

Pomocne w studiowaniu Biblii słowniki hebrajsko-polski, grecko-polski oraz odwrotny indeks z listą

polskich haseł odsyłających do obu słowników. Wydawnictwo Vocatio.

 

Zrzut ekranu 2022-06-8 o 12.28.57.png

Biblia - Edycja św. Pawła

 

Jedno z najlepszych polskich tłumaczeń Biblii, zaopatrzone w przystępnie zredagowane przypisy filologiczne, historyczne i etnograficzne. Stołeczny Instytut Biblijny poleca swoim studentom Biblię w Edycji św. Pawła do pracy nad tekstami Starego i Nowego Testamentu. Do nabycia m.in. w wydawnictwie Edycji św. Pawła albo w Bogulandia.pl

Zrzut ekranu 2022-10-8 o 19.10.21.png

Stworzenie i początek wszechświata 

 

Prof. dr hab. Michał Heller oraz Tadeusz Pabjan w kapitalny sposób opowiadają o tym, jak się ma się biblijny opis stworzenia do ustaleń nauki (wcale nie musi być sprzeczny). Książkę można kupić np. w Bonito. 

tora-piecioksiag-kus-128c05a.jpg

Biblia w przekładzie interlinearnym

 

Pod tekstem hebrajskim lub greckim zamieszczono transliteracje oraz polskie tłumaczenie. Słowa opatrzono indeksem rdzeni, kodami Stronga i Popowskiego. Wydawnictwo Vocatio wydało w przekładzie interlinearnym: Torę (Pięcioskąg), Proroków, Pisma oraz Nowy Testament. 

 

Zrzut ekranu 2022-11-18 o 09.08.52.png

Rozdział Kościoła i państwa

 

Prof. dr hab. Tadeusz Zieliński, współpracujący z SIB, w przejrzysty sposób kreśli ideę rozdziału kościoła i państwa. 

Zasada rozdziału, zawarta w konstytucjach wielu krajów, jest fundamentem demokratycznego ładu. Jej realizacja dobrze służy państwu, kościołom, a przede wszystkim obywatelom. 

Wydawnictwo Semper. 

 

pokoj-z-widokiem-na--ff974d2_edited.jpg

Pokój z widokiem na wojnę

Historia Izraela

 

Książka „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” Konstantego Geberta (współpracującego również z SIB), to wyjątkowa podróż przez historię powstawania i kształtowania się państwa, a także opowieść o trwającym wciąż konflikcie izraelsko-palestyńskim, jego przyczynach i skutkach. 

Książkę można nabyć m.in. w Empiku

Zrzut ekranu 2024-02-4 o 15.18.11.png

Ortodoksja i herezje

 

Ks. prof. dr hab. Henryk Pietras opowiada czytelnikom o procesie kształtowania się prawd wiary w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Spotkanie różnych kultur i języków zrodziło fascynujące poszukiwania pojęć, za pomocą których chrześcijanie chcieli wyznać swoją wiarę. Część rezultatów tych poszukiwań została przez wspólnoty kościelne przyjęta, stając się obowiązującymi do dzisiaj prawdami wiary (ortodoksją). Część wyników dyskusji uznano jednak za przekroczenie granic wyznaczonych w tekstach biblijnych. Te ostatnie zresztą, same w sobie, też są świadectwem ludzkich zmagań z przedstawieniem Boga za pomocą literatury.      

Zrzut ekranu 2024-02-4 o 15.40.15.png

Tora

 

Rabin Sasza Pecaric wraz ze swoim zespołem przetłumaczył pierwsze pięć ksiąg Biblii. Przekład Pięcioksięgu z języka hebrajskiego opatrzony został wyborem rabinackich komentarzy. Wszystkie pięć ksiąg wydało działające w Krakowie Stowarzyszenie Pardes Lauder przy współudziale Fundacji Ronalda S. Laudera. Poszczególne księgi Tory można nabyć np. w księgarni Bogulandia.   

bottom of page